Mám depku. Kolikrát jste to už v životě řekli? A kolikrát jste tato dvě slova slyšeli od ostatních? Kdy poznáte, zda se nejedná jen o přechodný „špatný den“, ale o záležitost, kterou je třeba se vážně zabývat? Vytestujte se!

Zajímavý tip: Máte depku? Udělejte si test, jestli je to vážné!

 Máte před sebou spousty práce, termín se blíží a vy nestíháte, všechno vám padá z ruky a nic se nevede, nebo máte před sebou velká rozhodnutí, která odkládáte? Tyto a spousty dalších situací u mnoha z nás způsobují emoční napětí, kterému se obecně říká depka. Je to přechodný stav mysli, kdy je člověk otrávený z probíhající situace. Naproti tomu deprese (melancholické stavy) je vážná nemoc, jejíž vyléčení může trvat i dlouhé roky, v některých vážných případech je však neléčitelná a končí až smrtí pacienta.

První zmínky o depresi jsou známy už od 4.století před naším letopočtem, kdy je popsal už Hippokrates. A přesto, že od té doby uběhlo tolik času, stále nemáme jasné výsledky její léčby. A kupodivu nemocných pořád přibývá. Patří mezi ně ti, kteří mají problém zvládnout stres a nároky na ně kladené v pracovním prostředí, dále ti, kteří v této době sociálních sítí trpí depresí z vlastní zbytečnosti a neatraktivity (nemají tak zajímavý život, aby plnil jejich facebookový profil), lidé, kteří nejdou s davem (jsou výjimeční a to vnímají jako hendikep), ti, kteří jsou dlouhodobě bez partnera nebo si nejsou schopni vytvořit přátelské vztahy s okolím...apod.

Psychologové se shodují, že při slabších projevech nemoci jde situaci vylepšit čtením motivačních knih a návštěvou workshopů zaměřených na seberealizaci, obklopováním se pozitivními lidmi, hledáním nových koníčků a zajímavých životních výzev. Později, při propuknutí nemoci se už bohužel musí nasadit antidepresiva, která vyrovnají hladinu serotoninu v mozku. Díky tomu se pak člověk cítí lépe a má více energie a chuti postavit se zpět do života. Jsou ale návykové a mají často vedlejší účinky.

Jestli máte podezření, že se vaší depce u vás nějak moc líbí, a tento stav přetrvává více jak 14 dní, je správný čas to začít řešit. Než si ale vyrazíte popovídat s lékařem, udělejte si krátký test, který vám leccos objasní.

TEST DEPRESE ONLINE

 

 


Další články