K zamyšlení: Vegetariánství vs. Fanatismus

Že vegetarián je člověk, který nejí maso, víme asi všichni. Co se ovšem liší, jsou představy o něm. Lidé, kteří osobně neznají žádného vegetariána, mívají často představu, že se jedná o „zeleného mužíčka“, který se cpe pouze zeleninou, odmítá jakékoliv požitkářství a účastní se nejrůznějších akcí na záchranu zvířat. Tady už se jedná spíš o fanatické vegetariánství (většinou i veganství).

K zamyšlení: Vegetariánství vs. Fanatismus

Nedávno jsem stála s manželem v jednom nejmenovaném fastfoodu a při pohledu na jídelníček jsem se spíš sama pro sebe ptala: „Proč je tady skoro v každém jídle maso?“ Na to mi manžel odpověděl: „Vegetariáni přece do fastfoodů nechodí.“ A pak mi to došlo. Představa lidí o vegetariánech se často liší. Já, jakožto vegetariánka, mám fastfoody velmi ráda. Upřímně vím, že to není zdravé, ale abych řekla pravdu, ochutnala jsem již spoustu vegetariánských pokrmů a nijak mi nezachutnaly. Spoléhám tedy na zeleninové saláty, ale i hranolky, smažený sýr, nebo podobná organismus devastující jídla. To, že nejím maso, přece neznamená, že chci žít celý život v chuťovém celibátu.

Rozdíl mezi fanatickým a obyčejným vegetariánem

Je mnoho důvodů, proč vegetariáni nejí maso. Někteří prostě nesouhlasí s nadřazováním člověka nad zvíře, jiní mají rádi živá zvířata (teď ovšem nemluvím o zoofilech), dalším maso nechutná a někteří mají jen silnou touhu se někomu zavděčit. Obyčejný vegetarián ovšem dokáže tolerovat realitu, že spousta lidí maso jí. Nemusí to totiž nutně znamenat, že jsou špatní lidé, nebo nemají zvířata rádi. Prostě jsou tak buď vychováni, maso jim chutná, nebo prostě rozlišují zvířata na mazlíčky a hospodářská. A je to jejich volba, na kterou mají právo. Nutit někoho násilím, aby přestal jíst maso je stejně logické, jako zakázat víru v boha. Nevyjde to. Proto někteří vegetariáni žijí s těmi co maso jedí a často nemají problém jim ho připravit. Jsou tu ovšem fanatici, kteří nesouhlasí s tím, že někdo má právo na svobodnou volbu. Takoví vás budou za pojídání masa lynčovat, vnucovat vám svůj názor, odsuzovat, pomlouvat, šikanovat.

To, že člověk jí maso z něj nedělá špatného člověka

Jakožto vegetariánka jsem i já jednu dobu jedla maso. Bylo to v těhotenství. V tu chvíli bych to vysvětlila následovně: Považuji zvířata za lidem rovná. Kdyby v hořícím domě uvízli dva lidé a já jedno z nich znala a měla ráda a druhého ne, při šanci zachránit jednoho bych dala přednost tomu, kterého znám. A ač to bude znít šíleně, kdyby v tom domě byla moje kočka a cizí člověk, běžela bych pro tu kočku. Jenže teď to bylo buď mé dítě, nebo pár cizích zvířat. Já volila své dítě. A necítím výčitky. Po porodu jsem samozřejmě maso opět jíst přestala, ale když jsem začala zavádět u dcery první příkrmy, nevyhýbala jsem se masu. Samozřejmě vím, že některé děti bez masa vyrůstaly a jsou zdravé, ale nechtěla jsem riskovat. Až bude dcera dost stará na to, aby se rozhodla, zda maso jíst chce nebo ne, udělá to sama.

Chovná zvířata mohou mít dobrý život

Teď nemluvím o kuřatech cpaných steroidy, nebo kravách celý den zavřených v malém chlívku. Pokud si někdo pěstuje domácí zvířata a dá jim pěkný život, předtím než se rozhodne, že jsou připravené, je to rozhodně lepší než brutální jatka. Jsou dokonce lidé, kteří používají jedině netestovanou kosmetiku, nenosí výrobky z kůží zvířat a maso přece jedí. Proč? Většinou se jedná o názor, že člověk maso potřebuje, ale zvířata by neměla být týrána.


Další články