Inspirace: Naučte se anglicky pomocí pohádek

Každý, kdo se učil nějaký cizí jazyk víceméně z povinnosti, nebo kvůli práci nejspíš uzná, že se moc daleko nedostal. Většinou skončil u desáté lekce, a to se v pravidelných intervalech opakovalo pravděpodobně několik let, než to úplně vzdal. Chápeme to. Učit se z učebnic je otravné a nudné. Už jste ale zkusili jiný způsob?

Inspirace: Naučte se anglicky pomocí pohádek

Určitě se shodneme na tom, že učit se pouze slovíčka je o ničem, pokud nejste schopni slova spojit do jednoduché věty. Pak můžete umět tisíce slov a stejně je vám to k ničemu. Po tom, co jsem žila v Anglii, vystudovala tam na místní univerzitě žurnalistiku, udělala si certifikáty z angličtiny (Advance a Proficiency) jsem se vrátila do Čech a začala jazyk vyučovat. Slýchala jsem příběhy o tom, jak na TO mí studenti nemají hlavu a jak se TO nemůžou naučit apod. A já jim tvrdila, že to prostě není pravda. Pokud umí jeden jazyk (tedy češtinu) pak jsou schopni se naučit další. Nerodíme se přece s čipem v mozku s tím, že jsme v Čechách, tak máme lepší předpoklady se naučit česky. Jazykem, kterým na nás odmalička mluví, v tom komunikujeme. A je také pravda, že i jako děti jsme češtinu ovládli až v pozdějším věku. Čekat, že se naučíte cizí jazyk za rok, pokud v té zemi nežijete, je nereálné, ale už za ten rok (v závislosti na o intenzitě studia) byste měli být schopni jednoduché komunikace.

Dejte dětem šanci

U vás už studium bude vyžadovat hodně času a energie, ale rozhodně neponechte nic náhodě v případě svých dětí. Je vědecky dokázáno, že dětem se utváří buňky pro výuku cizích jazyků a vlastně i dalších předmětů do šesti měsíců věku. Proto se nebojte na ně mluvit cizím jazykem. Oni si v tom rychle udělají pořádek, i když vy budete mít pocit, že je matete. Naopak! Vytváříte jim obrovské předpoklady pro to, aby se lépe učily a cizí jazyk zvládly bez problémů. 

Zábavná metoda výuky angličtiny

Na základě mých poznatků z výuky jsem vytvořila zábavný program, který je vhodný jak pro malé děti, tak i pro mírně pokročilé studenty. V čem je jiný? Nepotřebujete k tomu nic, jen pohodlné křeslo, chytrý telefon nebo tablet a kofí (ale jako můžete i tý ☺) Napsala jsem  totiž knihu pohádek v angličtině, která se jmenuje Jane and the Moon. Je o holčičce Janičce, která má zvláštního kamaráda, a tím je Měsíc. Ten jí chodí každý večer před spaním vyprávět příběhy. Pak ji ale naučí číst, a tak se hlavní vypravěčkou příběhů stává ona.

Kniha se prodává jak v elektronické podobě (tedy e-book), tak i jako audiobook. V audioknize jsou za každým příběhem načtená a přeložená i těžší slovíčka, ebook nabízí navíc ještě vysvětlené gramatické jevy. Nejlepší je kombinace obou. Poslouchat a zároveň číst. Mozek se totiž maximálně soustředí, aby vnímal slova a neztratil se v textu, proto má tato metoda daleko intenzivnější efekt. Pohádkové příběhy jsou tematicky různé, mají příjemný děj a jsou vždy ukončené.

Audioknihu Jane and the Moon můžete klidně pouštět i na pozadí dětem, když si hrají. Vnímají totiž zvuky a také celá slova, i když jim nerozumí. Lépe se je ale budou učit později. Kniha Jane and the Moon se prodává na iBooks, Google Play, Audiotéka.cz, Databook.cz (celý seznam míst najdete tady: janeandthemoon.cz), a také na Ráji knih.cz, kde právě teď probíhá zajímavá akce. Celý měsíc květen si knihu můžete koupit jako studijní balíček za výhodnou cenu, to znamená ebook a audiobook dohromady. Kniha se v současné době poslouchá v několika anglických školkách v Praze a používají ji také jako doplněk výuky v jazykových školách.

jane and the moon balicek

Velmi brzy vyjde také další díl Jane (další pohádky ke čtení a poslechu a dokonce i kniha zajímavých textů pro dospělé).

Přeji vám, aby ve vás Jane probudila chuť se k angličtině vrátit a budu ráda, za jakoukoliv zpětnou vazbu na email sabrinadharris@hotmail.com.

 


Další články