Přijde vám to jako totální úlet? Nebo jako zápletka z amerického trháku? Opak je pravdou. Tohle se děje tady, v Čechách…

K zamyšlení: Prodám orgány! Zn. Nabídněte cenu!

Jsou mezi námi tací, kteří uvažují o tom, že by své tělo po smrti věnovali na vědecké účely. Dá se to udělat mnoha způsoby a je to celkem běžné jak u nás v Čechách, tak i ve světě. V posledních čtyřech letech se ale v důsledku exekucí a finančních problémů rozšiřuje zájem o to, prodat své orgány za nejvyšší možnou cenu. I když je šokující, pokud chce někdo prodat svůj párový orgán, (nicméně je diskutabilní, zda cena odpovídá celoživotním komplikacím, nebo možnému ohrožení v pozdějším věku) dá se to ještě jakžtakž pochopit. Těžko pochopitelné zoufalství začíná v momentě, kdy chtějí zájemci prodat své srdce. V tom okamžiku je jasné, že tím končí „dárcův život“. Některé žádosti jsou opravdu plné zoufalství z bezvýchodné situace. Vše má ale společného jmenovatele – zajištění lepšího života pro rodinu.

Začtěte se do proseb těchto dárců/prodejců:

Je mi 44 let, jsem nekuřák, abstinent a moje krevní skupina je 0+ Chtěl bych zabezpečit rodinu o mně už mi nejde…

Dobrý den, mám rodinu a potřebuji jí alespoň trošku pomoci. Dostali jsme se do situace, která už nemá moc možností. Nabízím tedy všechny své orgány (srdce i jiné).

Dobrý den, taky bych chtěla prodat svoje orgány, partner mě dostal do finanční tísně, máme malé dítě a nechci, aby dopadlo špatně. Už mě nebaví, jestli budu mít dát rodině ,co do huby, jestli budeme bydlet atd. Tak jsem se tak rozhodla, že to bude lepší. Jsem mladá zdravá, tak kdyby náhodou někdo věděl...

Partner mě zadlužil a opustil, slušně placená práce se nedá sehnat, tak klidně svůj život někomu přenechám, když dostanou peníze děti.

Nabízí se několik otázek:

Opravdu je situace tak hrozná, aby jediným východiskem bylo darování životně důležitého orgánu, jako je například srdce?
Přichází jednoduchá odpověď a tou je NE. Je však pravdou, že člověk, který je dlouho na finančním dně ani jiná východiska nevidí.

Zvážil dárce všechny možnosti, nebo emoci převážily nad zdravým rozumem?
To koresponduje s předchozí otázkou. Nebylo by lepší zkusit přehodnotit dosavadní práce, sjednotit půjčky do jedné, zkusit najít finančně výhodnější práci, požádat o pomoc, o radu, o jiný nadhled.....?


Další články