K zamyšlení: Muslimka v Prostřeno žádá toleranci

Sledovali  jste Prostřeno v týdnu, kdy jednou z hostitelek byla i muslimka?  Možná vás to překvapilo, možná potěšilo. Záleží na tom, do které skupiny se řadíte. Jste sluníčkáři nebo u nás islám nechcete?

K zamyšlení: Muslimka v Prostřeno žádá toleranci

Na Prostřeno se už mnoho let nedívám, protože se z něho vytratilo kouzlo vaření a v posledních sériích jde o to diváky hlavně šokovat. Zaujala mě ale upoutávka na díl s muslimkou, tak jsem se psychicky naladila a řekla si, že nebudu soudit, jen se prostě podívám.

Ráda bych ještě nejdříve vysvětlila, že s muslimy a islámem mám mnohaleté zkušenosti, neboť jsem s nimi žila pod jednou střechou. Pronajímali jsme dům (rozdělený na dvě části) arabským diplomatům z mnoha zemí a byli i jeho správci.  Ač NEMUSLIMKA, jako malá holka a pak dospívající dívka, jsem vnímala rozdíly v chování muslimských rodin a „našich“. A ano, přiznám se, že bylo pár věcí, co se mi i líbilo, ale byla jich hrstka proti tomu, nad čím zůstával rozum stát. Jako dítě to ale neřešíte do detailů, jen vás to zaujme. Bavil mě dvojí život, kdy jsem přišla domu ze školy, mrskla s baťohem do kouta, zahalila se a šla si hrát o patro výš. Oni vycítili šanci, tak se mnou probírali korán. V té době jsme se učili ruštinu, uměla jsem trochu anglicky a oni také, měli jsme svoji hatmatilku – mix těchto jazyků s trochou češtiny -a tak jsme se dorozumívali. Však víte, děti nemají zábrany, prostě komunikují. Problém však nastal v momentě, kdy jsem začala dávat moc otázek a jejich odpověď byla: „Protože to tahle dělá maminka a její maminka a je to tak stovky let.“ Vyslechla jsem i další podobné informace, které mě provokovaly k otázkám, na které odpověď už nepřišla. Pouze mávnutí ruky. Snažila jsem se pochopit některá pravidla a vysvětlit si je, za což jsem byla okamžitě pokárána. Ženám nepřísluší si něco vysvětlovat a chápat. Jen se podle toho chovat.  

Viděla jsem násilí na ženách v rodinném kruhu, kdy s takovou samozřejmostí zbytek rodiny přihlížel, že jsem z toho několik nocí nespala. Otec zmlátil do krve svoji dceru, protože mi podala tác s melouny levou rukou. Jednu z jejích sestřenic doma po návratu z Čech zastřelil její bratr, protože přes ulici zamávala na svého vzdáleného bratrance. Pošpinila čest rodiny..atd…  Je toho víc, ale to nemá smysl rozebírat.


Další články