Jak efektivně využít pobyt doma?

Před pár týdny jsme se dostali do situace, kterou si málo kdo z nás dovedl představit. Většinu času trávíme doma, někdo nechodí ani do práce, rodiče vyučují své děti. Někomu práce a starostí přibylo, někdo už má třikrát vyklizený šuplík s kořením. Nemůžeme cestovat, do kaváren ani na sportoviště. Co tedy? Pokud máte času nazbyt, nepromarněte ho válením se na gauči. Je pravda, že poprvé v historii můžeme zachránit svět nicneděláním. Jak už se ale několikrát ukázalo, kdo chvíli stál, teď stojí opodál. Chyťte příležitost za pačesy a zapracujte na sobě. Učte se, vzdělávejte se! Máme tu několik tipů, které by vás mohly motivovat.

Jak efektivně využít pobyt doma?

Učte se cizí jazyky

Přesto, že jsou knihkupectví i knihovny zavřeny, nezoufejte. Spousta materiálů je dostupná online, a to i ve formě mobilních aplikací. Pouštějte si filmy s titulky, poslouchejte hudbu, podcasty, hrajte cizí hry. Na Instagramu je několik výukových profilů, stačí jen hledat. Pokud vám digitální forma nevyhovuje a hledáte jiný způsob, jak zábavnou formou provětrat třeba angličtinu, vyzkoušejte dvojjazyčné knihy. E-shopy i zásilkové služby pracují na plné obrátky. Stačí si objednat z pohodlí domova. Nejen, že si zdokonalíte cizí jazyk, ale také se z knih dozvíte něco nového.

 

dum pribehu vizionari  dum pribehu jane 
 zdroj: @lucky.photo.place  zdroj: @lucky.photo.place

Věda i v karanténě je zábava

Jestli vás vždycky lákala věda, ale doteď jste si k ní nenašli tu pravou cestu, Akademie věd České republiky vám pomůže. Na jejich stránkách jsou zpřístupněna videa i časopisy s mnoho zajímavými informacemi. Protože akademici nechtějí šířit jen holá fakta, ale vědu přiblížit i nám, laikům, do sekce „Věda na doma“ seskupili několik pokusů, které si hravě můžete vyzkoušet doma se svými dětmi. Zapojte do pokusů i děti, vyrobte si třeba kapky a žížalky z pektinu, svítící cukr nebo škrob. Každý pokus je srozumitelně vysvětlen, obsahuje rozpis potřeb, přibližnou pořizovací cenu a také, pro jak staré děti je pokus určený.

 enzymy žížaly z pektinu 

Aktivita katalázy ve třech rostlinných vzorcích. Foto Jan Kolář. (www.avcr.cz)

Pektinové „žížaly“. Foto Jan Kolář. (www.avcr.cz)

Jste kreativec?

Pokud se váš talent ubírá uměleckým směrem, zkuste se zaměřit na tvoření. Naučit se malovat můžete i pomocí on-line kurzů. Nějaké vodovky, fixy nebo pastelky se doma určitě najdou a tvořit můžete na ledaco – papír, dřevo, tričko, plátěnou tašku. Vaši malbu může ozvláštnit i zajímavým textem. Naučit se krásně psát dokáže skutečně každý. Některé z on-line kurzů vás nejen snadno provedou základy, ale zdokonalý i vaše stávající dovednosti.

letterart velikonoce  letterart psani 
 zdroj: @Letterart  zdroj: @Letterart

On-line univerzity

Chtěli jste někdy vystudovat vysokou školu, ale z nějakého důvodu jste nemohli? Teď máte alespoň částečnou možnost stát se studentem. Školy i univerzity jsou uzavřeny, ale spoustu přednášek i materiálů je přístupná on-line. Najděte si svůj oblíbený obor, vysokou školu, která ho vyučuje a hledejte dostupné materiály.  Na YouTube jsou veřejně sdílena videa z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Univerzity Karlovy aj.

... a dál?

Učte se ruční práce, hrát na hudební nástroj, zpívejte si, tančete, cvičte, vařte a pečte, napište knihu nebo si zkrášlete byt. Ale hlavně, buďte šťastní :-)

 

A co děláte v této době vy? Krom šití roušek, výuky dětí a pomáhání sousedů? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku ;-)

 

 zdroj: titulní fotky https://unsplash.com

 


Další články