Zajímavý tip: Vyzrajte na svůj mozek

Zapomínáte? Trvá vám dlouho, než najdete správná slova? Možná si říkáte, že už se k vám pomalu blíží Alzheimer, ale pravda bude spíš taková, že mozek necvičíte. S námi mu dáte pořádně do kůry:-)

Zajímavý tip: Vyzrajte na svůj mozek

Mozek je jako každý jiný sval v těle. Musí se pravidelně procvičovat a trénovat. Kdy naposledy jste se učili něco nového, testovali svoji paměť, z hlavy vypočítávali matematické úlohy, nebo si zkoušeli vybavit vyjmenovaná slova? Už je to dávno že? Dříve jsme si hodně informací nosili v hlavě, pamatovali si desítky telefonní čísel, adres, ale teď se z nás stali pouze konzumenti. Ano, otrocké opakování učiva ustoupilo logičtějšímu myšlení a často stačí, když prostě víme, kde tu určitou informaci najdeme. Bohužel v každodenním nabitém programu nemáme čas přemýšlet nad tím, zda záplava informací, kterou jsme ten den vstřebali, měla nějaký zásadní vliv na náš mozek. My jsme pro vás připravili několik tipů, jak hodit mozek do super kondice, aby z něj byl zase parťák, na kterého se můžete spolehnout.

1. Dejte mu najíst

Ne doslova samozřejmě. Pokud ale máte dlouhodobě nedostatek vitamínů, cítíte se unavení a váš mozek to s rychlostí také nepřehání. Nejosvědčenější jsou přípravky obsahujícící Omega3. 

2. Snažte se kvalitně spát

Kvalitně říkáme proto, že dlouho neznamená kvalitně. Pět hodin kvalitního spánku osvěží a dodá více energie než 10 hodin spaní „na vodě“. Jak toho docílit? Stáhněte si uklidňující meditační hudbu, nebo jen šumění moře, či listů ve větru, zbavte se všeho rušivého v ložnici, a pokud si rádi čtete před spaním na tabletu, vybavte ho aplikací f.lux. Ta potlačí nepříjemné záření, které stimuluje mozkovou aktivitu a nahradí ho měkkým světlem, které není agresivní na oči, a díky kterému se vám bude dobře usínat.

3. Učte se

Jestli jste se radovali, že máte studium za sebou a učit se už nemusíte....tak se omlouváme, ale zklameme vás. Mozek k aktivaci potřebuje nové vjemy a je na vás, jak často ho budete stimulovat. Připravte si pro sebe denní úkoly, které vás tolik časově nezatíží, ale pomohou. Naplánujte si, že se každý den naučíte deset slovíček a je jedno, zda se věnujete jednomu jazyku, nebo se budete učit jen to, co vás baví. Můžete si připravit slova, která se vám líbí, třeba láska, smích, tanec a naučit se je říct v deseti jazycích. Nikdy nevíte, kdy díky tomu budete ve společnosti za hvězdu. Dále si třeba zkuste během odpolední kávy vyluštit malou křížovku (to ostatně můžete stíhat i večer u televize, reklamy jsou přece tak nudné), dejte si šachy, sudoku, pletení, háčkování, učte se vyšívat atd..., to vše bude váš mozek stimulovat.

4. Mějte zájem

Něco vás zaujalo? Odkud jen tu melodii nebo herce znáte? Pokud zjistíte, že jste něco věděli a teď si na to nemůžete vzpomenout, ani kdybyste se zbláznili, nenechte to být. Zkuste se soustředit a zavzpomínat nebo zagooglovat. Je důležité si informace opakovat.

5. Zapisujte si

Pokud si často nevzpomenete na některé úkoly nebo na všechny položky nákupu, sedněte si a napište si je na papír. Díky tomu si později vybavíte více, protože když píšete rukou, váš mozek se nenechá ničím rozptylovat a soustředí se jen na tento proces. Zkuste si to. Pokud dokážete psát jednou rukou a druhou ťukat textovku do mobilu, pošlete nám video .-)

6. Pište si deník

Milý deníčku...., je jen na vás, jak zápisky pojmete, mohou být zajímavé, vtipné, kreativní, psané speciálním jazykem, který si vymyslíte, písmem, které vytvoříte. Pak si je je s pomocí tajné abecedy budete pročítat. Vše je dovoleno.

7. Buďte hraví

Místo sledování nudných večerních seriálů si raději zahrajte s partnerem nějakou hru. Například Aktivity, hry s cestovatelskou a poznávací tématikou, jazykové a gramatické, učte se i nové karetní, u kterých musíte přemýšlet. I tolik haněné online hry nejsou na škodu. Nejlepší jsou ale strategické, ve který se budují města a plní úkoly,  kde se musíte naučit hospodařit s penězi a řešit krizové situace. A nebo se jen testujte. Existuje spousta testů a kvízů na internetu, nebo si je můžete koupit v tištěné formě v knihkupectví. Některé mají na poslední stránce i výsledky.

Máte nějaký zajímavý tip? Pošlete nám ho do redakce...


Další články