Zajímavý tip: Máte silné heslo?

Používáme je neustále, ale neuvědomujeme si, že jsou klíčem k našim osobním informacím, za které firmy platí neskutečné peníze. Patříte mezi ty, kteří dbají na bezpečnost na internetu, nebo je vám to jedno?

Zajímavý tip: Máte silné heslo?

Dveře od bytu při odchodu také jen tak nezabouchneme, ale pořádně zamkneme. Naše soukromé údaje jsou přitom cennější, než televize nebo notebook, a přesto jim věnujeme daleko méně pozornosti a při jejich ochraně se spokojíme s jednoduchým heslem. Bezpečnostní analytici už několik let bijí na poplach a zveřejňují seznamy nejpoužívanějších hesel na internetu, aby ukázali, jak je jednoduché se nabourat do emailu nebo facebookového profilu.

Možná jste si speciálně na FB všimli, že se velmi často objeví porno video, který sdílí váš kamarád a označí vás a dalších 30 lidí z svého seznamu. Jenže on o tom chudák ani neví. To se mu jen někdo naboural do profilu. Vy na video kliknete, částečně ze zvědavosti nebo protože nemůžete uvěřit ( nebo i z jiného důvodu☺) a tím si k sobě do počítače natáhnete vir. Ten se buď někam schová a aktivuje se až za čas, třeba během instalace nových updatů, nebo se projeví okamžitě tím, že se vám znatelně zpomalí počítač a na monitoru se objeví různé informační boxíky, které nejdou zavřít. To vše závisí od toho, jaký má virus úkol.

Asi si říkáte, mně se to stát nemůže, já mám antivirus. Bohužel, ten nestačí na vše. A právě na spící viry, které se aktivují při různých instalacích, nestačí vůbec. Ale zpět k heslům.

Zde je krátký seznam nejčastěji používaných hesel za posledních pár let. Poznáváte nějaké?

1. 123456
2. heslo
3. 12345678
4. abcdef
5. abc123
6. heslo123
7. 111111
8. milacek
9. beruska
10. fotbal

Vzhledem k tomu, že máme každý z nás několik mailových adres, internetové bankovnictví, profily na sociálních sítích, přístup na cloud, je jasné, že tolik hesel si těžko zapamatujeme, proto většinou zvolíme jedno univerzální. To je ale velká chyba, protože tím se otevře cesta k všem našim citlivým informacím.

Co tedy dělat?

1. Nemějte univerzální heslo ke všem účtům!
2. Pokud máte jedno hlavní heslo a jeho různé akronymy pro lepší zapamatování, měňte ho každý měsíc
3. Heslo by mělo vždy obsahovat jedno velké písmeno a číslici
4. Kontrolujte si pravidelně Facebook, zda vám nepřibývají na profil komunity a oblíbené stránky, které neznáte. (to je známka toho, že někdo jiný zná váš přístup)
5. Pravidelně si aktualizujte antivirus
6. Pokud si nechcete nic pamatovat, najděte si pomůcku

My o jedné takové víme. Jmenuje se Passwordcard a můžete si ji ZDARMA stáhnout tady. Sami si ji vygenerujete a pak si zvolíte z jaké strany ji budete číst. Každá vygenerovaná kartička je unikátní. Jen si ji vytisknete nebo jako obrázek uložíte třeba do telefonu.

Používáte něco jiného? Dejte nám vědět...

Bezpečnosti na internetu zdar!


Další články