Pozitivní myšlení: Umíte být vděční?

Přemýšeli jste někdy nad tím, že se spokojenost ze života vytrácí? Ale není to režimem, vládou nebo stavem ekonomiky. Je to námi. My nechceme být spokojení, protože toužíme hromadit a mít stále víc. Možná je na čase se zastavit a rozhlédnout se...

Pozitivní myšlení: Umíte být vděční?

Čím víc máme, tím víc chceme

Jste na návštěvě u kamaráda a najednou v jeho obývacím pokoji zahlédnete televizor s úhlopříčkou 120cm a Full HD rozlišením. Samozřejmě mu ji pochválíte a při té zmínce se dozvíte, že dostal v práci přidáno a co všechno si ještě hodlá dokoupit. Pak přijdete domů a zhrouceně se svalíte do křesla při pohledu na svůj televizor s úhlopříčkou jen 90cm. Vše je špatně. Proč já nemám lepší televizi? A zařízení pokoje by taky mohlo být lepší. Navíc se v práci dřu za pár korun, zatímco jiní dostávají mnohem lepší výplaty. A začnou pochybnosti o vlastní osobě, deprese z nedostačujícího majetku a závist k těm, kteří mají víc. A tak to nakonec bude vždy, protože místo radosti z nového předmětu brzy propadnete stresujícím úvahám, že to možná není dost. Radost z nového automobilu za statisíce vám zkazí sestra, která si pořídila automobil za miliony. A tak nikdy nebudete dlouho šťastní, protože nikdy nebudete mít vše. Nebo snad ano?

Praktické rady

Řešením není sehnat všechno, co nemáme, ale vážit si toho, co máme. Nejdřív se podívejte na své obydlí. Nezáleží na tom, zda je to vila, dům, byt či garsoniéra. Je to vaše útočiště. Podívejte se na stěny. Nemyslete na to, že by zoufale potřebovaly vymalovat. Uvědomte si jejich funkci. Zadržují zimu, která se k vám snaží dostat. Ochraňují vaše soukromí. Za těmito stěnami můžete být sami sebou. Je to vaše královská stráž. Přejděte do kuchyně. Tam je ale zázraků. Vše co ukrývají skříňky je vaším bohatstvím. Každý talíř, který vždy hrdě drží chutné pokrmy. Každá lžíce jako přepravní prostředek mezi talířem a vašimi ústy. Hrnec, ve kterém vaříte svoji oblíbenou polévku.

A co ty kouzelné předměty? Rychlovarná konvice vám umožňuje, dát si hned po ránu výbornou kávu. Člověk by bez kávy žít mohl, ale vy nemusíte. A je tolik dalších spotřebičů, které vám ulehčují život. Začínali jsme lovem mamutů a pojídáním syrového masa ve snaze zasytit svůj žaludek, a kde jsme teď? Nejíme jen z hladu, ale také pro potěšení. Jsme schopni připravit nejrůznější lahodné pokrmy a to díky naší kouzelné kuchyni. Navštivte i koupelnu. Ta stará trošku narezlá vana by potřebovala vyměnit, viďte? To taky můžete, hned jak budou nějaké peníze navíc, ale do té doby na ni nemyslete jako na opotřebované sanitární vybavení. Je to relaxační prostor vašeho těla. Můžete se do ní naložit po lednové cestě z práce. Trocha bublinek, které jsou také kouzelným luxusem, vám vytvoří magickou chvíli pro odpočinek. Smýváte zde pot po cvičení, nebo zde drhnete vaši malou čivavu. Ta vana má tolik funkcí, nehledě na stáří, slouží jak má.

A ložnice? Tady je toho taky spousta. Milovaná postel, ve které se noříte do snů. Přikrývka vás chrání před chladem (a někdy taky před nestvůrami). Šatní skříň, která ukrývá vaše oblíbené kousky. A co, že nejsou od Versaceho. Vybírali jste je sami. Vezměte každý z nich do ruky a vzpomeňte si na tem úchvatný moment, kdy jste je na sobě představovali zrcadlu ve zkušební kabince a uvažovali nad tím, kam se v nich vydáte. Není jejich cena pro vaši duši obrovská?

Nesmíme však vynechat ani obývací pokoj. Ano, mám na mysli tu místnost s nemoderní pohovkou a televizí, která je oproti té, co má váš kamarád, malá. Televize sama o sobě poskytuje kouzla ve formě obrazů zahánějících nudu ve dnech plných deště. Pohovka zase nabízí pohodlí, ze kterého ji sledujete. Pokud však ztratila na pohodlí a ničí vaše záda, bez výčitek ji vyměňte. Zdraví je to nejdůležitější. Zdraví si sami udržujete díky všemu okolo sebe. Vaše bohatství vám zaručuje delší život, než ten, který měli lidé před stovkami let. (Pokud vás nesrazí kamion, jim by se to nestalo.)

Bohatství je ve všem co vlastníte. Mobilní telefon, který umožní spojení mezi vámi a dalšími osobami. Oblíbený hrneček na kávu. Kabát, ve kterém kráčíte vstříc bodavému chladu zimních měsíců. To že nemáte vilu s bazénem a mercedes v garáži ještě neznamená, že nejste bohatí. Pokud máte vše a ještě něco navíc, važte si toho. A jestli k tomu ještě máte zdraví, rodinu a přátele, máte všechny důvody ke štěstí. Tím nechci říct, že nemáte toužit. Touha je důležitá. Žene vás k dobývání dalších cílů. Je důležité se zlepšovat a snažit. Mít si za čím jít. Avšak touha vás nesmí zlomit, když není uspokojena.

Deník vděčnosti

Zajímavým nástrojem, díky kterému si budete snáze uvědomovat, že váš život je vlastně perfektní už teď, je DENÍK VDĚČNOSTI. Můžete si ho psát online, do mobilu nebo si kupte nějaký hezký papírový sešit. Každý den si do něj napište situace, za které jste vděčni. Určitě se jich najde dost. Stačí jen mít oči a srdce otevřené...

 


Další články