Pozitivní myšlení: Také vám ten čas tak letí?

Ráno se probudíte, a než se rozkoukáte, tak už je oběd? Odpolednem proletíte jako ve stíhačce a už je čas jít spát? Taky máte pocit, že ten čas nám každým rokem ubíhá tak nějak rychleji?

Pozitivní myšlení: Také vám ten čas tak letí?

Čas nám každému odtikává stejně. To je neoddiskutovatelný fakt. Rychlost ale každý vnímáme jinak. Možná občas vyrazíte na víkend na venkov a máte pocit, jakoby se čas zastavil, a že to odpoledne, které trávíte procházkou po tamních kopcích, je delší než jste zvyklí. Fakticky ale není, jde jen o váš postoj a vnímání. Můžete tedy pro sebe něco udělat, abyste se zase mohli nadechnout, získali nadhled a kontrolu nad ztraceným časem? Máme pro vás 4 tipy – vyzkoušejte a uvidíte...

1. Uzavřete časové skuliny

Myšlenky umí dát našemu životu směr, nastartovat ho, ale také uvrhnout do koloběhu, ze kterého se špatně vystupuje. Pokud v hlavě nosíte stovky úkolů, které musíte, byste měli nebo chcete řešit, pak si je celé dny přehráváte a ubíjíte se tím, že vlastně nic nestíháte. Často si ani neuvědomujete, že ve skutečnosti úkolů je jen 10 a tím, jak na ně pořád myslíte a vysvětlujete každému, že nemůžete na kávu, protože musíte tohle, a ještě tohle, dostáváte sami sebe do obrovského stresu. Vytváříte si také časové skuliny proto, abyste úkoly mohli plnit, ale nemáte je předem naplánované, a tak řešíte místo toho aktuální problémy a o to větší máte pocit časového nedostatku.

Zastavte se, sedněte si a veškeré úkoly si napište na papír. Nejdříve jen pod sebe. Tak, abyste vše z hlavy vysypali. Pak si papír rozdělte na 3 části : MUSÍM, MŮŽU, CHCI. Úkoly do kolonek rozdělte. Buďte k sobě upřímní, zvlášť u úkolů v části MUSÍM. Často si dáváme nesmyslné úkoly a deadliny a honíme sami sebe jen proto, abychom ostatním ukázali, jak jsme šikovní a schopní. Pořádně si prohlédněte svoji tabulku. Vyplynulo z toho něco? Zařiďte se podle toho. Zkuste si svoje úkoly psát pravidelně. Nebudete je muset nosit v hlavě, zjistíte, že jich je méně, než myslíte, nebo jich je naopak tolik, že se budete muset rozhodnout, co dál. Nebojte se také požádat o pomoc. Nemusíte přece všechno dělat sami.

2. Rozdělte si velké úkoly

Když jsou úkoly moc velké, máme tendenci se hroutit už před tím, než je začneme plnit, nebo je kvůli složitosti, strachu, komplikacím...nedokončíme. Nejen, že jsme z toho frustrovaní, přišli jsme také o dost času, který jsme mohli strávit s rodinou nebo nad koníčky. Aby se to příště nestalo, odhadněte svoje možnosti a rozdělte si velký úkol na části. Jako, kdybyste se chtěli vydrápat na vrchol hory. Pokud budete neustále koukat na vrchol před vámi, během cesty to nejspíš vzdáte, protože budete mít pocit, že i přes všechno vaše snažení stojíte na místě. Pokud si ale připravíte mezizastávky, kde se budete moci na chvilku zastavit a uvědomit si, jak už daleko jste došli, získáte potřebnou motivaci doplazit až na konec.

3. Vypněte si notifikace a dejte telefon na vibrace

Za náš shon a spěch mohou také chytré telefony a všemožné aplikace. Neustále pípají, a tím nám připomínají, že jsme potřeba tady a tam, a že honem ještě musíme odpovědět na email a přeposlat fotku... Však to znáte. Vypněte si občas notifikace a zvonění přepněte na vibrace. Uvědomte si, že máloco opravdu spěchá. Nenechte se ovlivnit facebookovými příspěvky vašich přátel, kteří jsou jeden den na horách, druhý na kurzu ikebany a třetí pomáhají zachraňovat slůně. Možná to tak opravdu je a možná ne. Není to důležité. Je důležité jen to, abyste si život užívali. I pracovní chvíle, večery s rodinou, výlety, na které jezdíte kvůli sobě a ne proto, že to bude dobře vypadat na Instagramu. Naučte se obědvat bez telefonu v ruce. Vnímejte jídlo a lidi okolo sebe. Nebo si s sebou vezměte knížku. Kdy naposledy jste vypili kávu v kavárně bez přítomnosti telefonu a facebooku?

4. Dělejte, co vás baví

Neříkejte, že nemáte čas. Pamatujte, že pokud plánujete, že se něčemu budete věnovat, až děti vyrostou, nebo až změníte práci nebo až zhubnete, pravděpodobně se k tomu nikdy nedostanete. Opravdu se ve vašem rozvrhu nenajde skulinka? Možná by se našla, chce to jen svoji tabulku pořádně prohlédnout a bez ega se na úkoly podívat. Opravdu je musím plnit všechny já? Opravdu jsou tak důležité?

Držíme vám palce a těšíme se na vaše příspěvky

 


Další články