Čím víc se snažíme myslet pozitivně, tím více nám v hlavě kolují negativní myšlenky. Jak proti nim bojovat? Zkuste tyto triky.

Pozitivní myšlení: Zbavte se negativních myšlenek - 9 triků

Můžete mít načteny desítky knih, naposlouchány kupy audioknih, nastavenou hlavu na to, že je každý den vašeho života je protkán úspěchem a úžasnými zážitky, a pak takhle jednou ráno vstanete, venku prší, jste unavení a v metru míjíte jen mračící se lidi. Aniž byste chtěli, negativní energie, která vás obklopuje, si nachází cestu do vašich myšlenek a než otevřete dveře kanceláře nebo třeba prodejny, kde pracujete, už zase říkáte to, co ostatní, čekáte jen to nejhorší a tvrdíte to s takovou jistotou, že vás to opravdu potká.

Stejně jako na fungujícím vztahu, i na pozitivním myšlení se musí pracovat. Neustále. A někdy to stojí opravdu hodně energie, zvláště ve dnech, kdy se sami necítíte energeticky nejlíp, a okolní svět vás strhává na negativní stranu.

Proč myslíme negativně?

Z nějakého zvráceného důvodu je pro nás jednodušší věřit, že neuspějeme. Že si lásku, úspěch, zdraví … prostě nezasloužíme. Možná, že nám v životě pár věcí nevyšlo, a tak si říkáme, že snažit se už nemá cenu. Často také opakujeme vzory chování, které nevědomky přebíráme od našich rodičů. Vždyť kolikrát jsme slyšeli věty typu: 3x ročně na dovolenou jezdí jen bohatí, nejdřív se nauč něco pořádnýho, ať neumřeš hlady a pak si jdi za tím svým snem, holka jako tahle se na tebe ani nepodívá, vždycky by mohlo být i hůř, k doktorům nechoď – vždycky, když tam jdeš, tak ti něco najdou … Sami si určitě ještě vzpomenete na další perly. Mnoho z těchto tzv. pravd vzniká z lásky. Rodiče nás chtějí ochránit před zklamáním a sebe také. Protože dívat se na své smutné a plačící dítko je srdcervoucí. Bohužel nás tím ale učí tvořit si plán B, a tak nějak očekávat, že nám toho v životě moc nevyjde a přijímat to jako fakt.

Jak si přepnout negativní myšlenky na pozitivní?

Existuje mnoho triků, jak toho docílit a na každého z nás působí něco jiného. Jde o to je alespoň vyzkoušet. Také je fajn se na určité situace už předem připravit. Víte, že cesta metrem vás rozhazuje, i když chvíli před tím rozdáváte úsměvy? Poslouchejte cestou něco, co vám udrží pozitivní hladinku, nebo zvolte jiný dopravní prostředek, pokud to jde. A nezapomeňte, že se dostáváte do podobně zajetého koloběhu, podobně jako s těmi perlami od rodičů (kdykoliv jedu metrem, zkazí mi to náladu).

Triky, které vám zlepší náladu – vyzkoušejte je

1. Udělejte si cédéčko nebo playlist, který vás nabíjí

Hudba je úžasná. Dokáže vám vlít energii do žil a tím, že si text budete zpívat, přestanete se soustředit na to, co vám odehrává v hlavě.

2. Připravte si na poslech oblíbenou zábavnou audioknihu nebo vtipné scénky, které máte rádi

Tohle funguje stejně jako hudba. Má to ale i vedlejší efekt. Pokud se budete při poslechu usmívat, uvidíte, že i výrazy na tvářích okolo sedících se postupně změní.


Další články