Názory na výchovu dětí jsou subjektivní. Chodítko, či bez chodítka? Televizi, nebo raději ne? Doma do osmi, nebo do desíti? Každé dítě je jiné a každé je třeba jinak vychovávat. V některých věcech by však měli být všichni rodiče za jedno. Jsou to chyby rodičů, kteří je přenáší na své děti. Jak řekl francouzský dramatik Jean Anouilh: „Děti musejí snášet hloupostí dospělých, dokud nejsou dost veliké, aby je opakovaly.“

K zamyšlení: Chyby ve výchově - děláte je nevědomky také?

Kouříte před dětmi?

Jednou z takových chyb je kouření. Samozřejmě je tato závislost, či obliba věcí každého dospělého (pokud to není těhotná, nebo kojící žena). Avšak i na krabičkách od cigaret najdete důležité upozornění: „CHRAŇTE DĚTI, NENUŤTE JE VDECHOVAT VÁŠ KOUŘ.“ Je vlastně na rodiči, zda kouří, pokud tím neomezuje své dítě. Kouření ve společné domácnosti s dětmi, nebo v autě ve kterém vozí své ratolesti, by mělo být pasé. Pokud si člověk potřebuje zapálit, může jít na zahradu, před dům, nebo jinam, kde tím neobtěžuje své dítě a při návratu k dítěti si nejlépe umýt ruce (a vyčistit si potom zuby taky není na škodu). Dvouletý človíček se přece nemůže bránit, mnohdy si ani neuvědomuje, jak je kouř špatný. Dospělý člověk se ozve, nebo od kuřáka poodejde, ale dítě ne.

Na parkovišti u obchodu jsem viděla nastupovat do auta tatínka s malou holčičkou. Tatínek holčičku hezky posadil na zadní sedadlo do sedačky a připoutal. Bylo vidět že je pro něj důležité, aby byla v bezpečí. Otočila jsem se, ale pak jsem zaslechla tu holčičku povídat: „Tati nekuř v autě. Vadí mi to.“ Byla to ta samá holčička. Podívala jsem se na jejího otce, který měl v ústech cigaretu a zapaloval si ji. Bylo jasné, že má svoji dceru rád. O to víc mne zaskočila jeho strohá odpověď: „Tak si otevři okno.“ Představa, že v přítomnosti dětí kouří jen špatní rodiče je mylná. Mohou to být dobří rodiče, kteří si neuvědomují špatnost svého zlozvyku. A jsou mezi nimi i maminky, které se celé těhotenství modlí za to, aby se jim narodilo zdravé dítě, klepou se strachy před každým ultrazvukem a pak si novorozeně vloží do krásného kočárku a vyrazí s ním za kamarádkou do kuřácké kavárny, kde prosedí celý den. Neuvěřitelné, že?

Zajímavost: kouření v autě za přítomnosti dětí je dnes zakázáno v mnoha zemích. Například Austrálie, Kanada, Kypr, Francie atd. Smoke-free homes a Smoke-free cars jsou kampaně, které úspěšně probíhají v některých zemích a jsou jakousi motivací pro kuřáky, aby nekouřili v přítomnosti dětí. Smoke-free homes se zabývají propagací obydlí, ve kterých se nekouří a ovzduší je čisté. Lidé, kteří se tam nastěhují, pak mají jistotu, že nebudou nuceni vdechovat cizí kouř. V takovém panelovém domě totiž kouř z bytu do bytu proklouzne, ať chceme nebo ne. Nejde zde o to snažit se vypudit kuřáky a vzít jim prostor k životu, ale podpořit nekuřáky, aby měli možnost své zdraví ochránit. V roce 1974 britský epidemiolog Dr.Colley zjistil vysoký výskyt respiračních onemocnění (onemocnění dýchacích cest) u malých dětí, v přítomnosti jejichž rodiče kouřili. Jeho a další studie se staly prvním důkazem škodlivosti pasivního kouření nejen pro děti, ale i pro každého dospělého, který vdechuje kouř vyprodukovaný kuřákem. Na závěr doporučuji ke shlédnutí toto video: (4 a půl minuty)


Další články