Mozkový džus: A tohle jste věděli?

Náš každodenní život je soubor zážitků a předmětů, které vnímáme s chladnou samozřejmostí. Málokdy se ale zamyslíme nad tím, proč věci fungují tak, jak mají. Víte třeba, odkud se vzal airbag?

Mozkový džus: A tohle jste věděli?

Víte, že si běžná žena dá během líčení až 13 produktů na tvář?

To dohromady dělá přibližně 500 různých látek a směsí, které pokryjí její kůži.

Víte, odkud se vzal airbag?

V roce 1952 se technickému inženýrovi Johnu Hetrickovi povedlo cestou na oběd v poslední chvíli zabránit autonehodě. Zbytek jízdy se už kromě řízení soustředil i na vymýšlení techniky, která zmírní pohyb těla v autě při nárazu. Rok na to si zaregistroval patent na sestavu zabudovaných polštářků nastavených tak, aby se při nárazu nebo okamžitém zastavení samy nafoukly. Po zaregistrování trvalo ještě celý rok, než se mu povedlo vytvořit spolehlivý produkt, který se včas nafoukne a zabrání tak úrazu, aniž by sám pasažérovi ublížil.

Víte, kdo vymyslel bankomat?

S touto vizí, tedy s jednoduchým vybíráním peněz z ulice bez nutnosti návštěvy banky, přišel v roce 1939 Luther George Simian z New Yorku. Tam také instalovali první bankomat. Fungovalo to ale tak, že ve zdi bylo okénko, zájemce si zazvonil a bankéř na druhé straně mu vydal požadovaný obnos. Tento systém ale hlavně využívali gambleři a lehké děvy, tak ho za 6 měsíců zrušili. Jeho velký návrat se konal v roce 1969, kdy Donald Wetzel vyrobil automatický přístroj s kovovým tělem, který se nemusel obsluhovat. Objednala si je ho jedna význačná americká banka. Měl obrovský úspěch, proto do čtyř let bylo instalováno okolo 2000 bankomatů po celých Státech.

Víte, že nám neustále odpadává kůže?

Každý den nám z těla odpadávají titěrné šupinky suché kůže a za život to dělá přibližně 18 kg.

Víte, že cukr nás zabíjí?

Strašili nás, že cigarety, ale vypadá to, že největším zabijákem na světě je cukr. Je ve většině potravin, i v těch, kde ho nečekáte. Ve sladkých nápojích je od 15 do 40 kostek podle druhu, doslazované jsou i přírodní džusy, přesnídávky, omáčky... apod. Cukr má na triku 38 milionů lidí každý rok. Příště, až si budete chtít dát Fantu, nebo dětem Jupíka, rozhodněte se raději pro čistou vodu.

Víte, že existuje káva, které by se raději mělo říkat lomcovák?

Za "příjemným" názvem Death wish se skrývá nejsilnější káva na světě, jejíž jedno espresso obsahuje 200 krát více kofeinu, než je v běžném šálku. Výrobci tvrdí, že našli speciální odrůdu, která má plnou chuť a svěží aroma. Jeden šálek vás dokáže nakopnout na celý den. Po tom ale následuje velká únava. Výrobci tvrdí, že je to jedna z nejkvalitnějších káv na trhu a v případě nespokojenosti vám vrátí peníze a ještě připlatí.

 


Další články